Cała prawda jak działa chlor w basenie

Cała prawda jak działa chlor w basenie

Zastanawialiście się kiedyś, po co właściwie jest chlor w basenie? Oczywiście, chlor jest związkiem chemicznym, który ma za zadanie dezynfekować wodę. Ale co to dokładnie znaczy dezynfekować i czy rzeczywiście jest to tak konieczne?

Zacznijmy od początku. O to cała prawda jak działa chlor w basenie.

Zgodnie z panującymi przepisami woda w basenie, przede wszystkim publicznym, powinna posiadać właściwości nie zagrażające zdrowiu jej użytkowników. Musi więc być pozbawiona jakichkolwiek zarazków chorobotwórczych. Aby spełnić te normy, w każdym basenie należy stosować odpowiednie środki dezynfekujące, które niwelują szereg chorób. Oprócz utrzymania wody w należytej przejrzystości, czy zabezpieczania wody przed namnażaniem drobnoustrojów, bardzo ważna jest szybkość działania środku dezynfekcyjnego. Przykładowo ustaloną normą zniszczenia i usunięcia bakterii, które dostaną się do wody basenowej, jest czas 30 sekund, a więc bardzo szybko.

Obecnie chlorowanie jest najczęstszą oraz najskuteczniejszą metodą oczyszczania i niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych w wodzie. Chlor działa bakteriobójczo i usuwa nieodfiltrowane zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Jednak metoda dezynfekcji przez chlorowanie posiada swoje wady. Chlor w basenie w połączeniu z amoniakiem (azotem amonowym), pochodzącym z ludzkiego ciała, wchodzi w reakcję wytwarzając chloroamin. Jest to związek chemiczny, który odpowiedzialny jest za nieprzyjemny i często bardzo drażniący zapach chloru zarówno wody jak i powietrza. Uważa się również, że chloroamin podrażnia skórę, oczy oraz układ oddechowy, natomiast związki chloru w wodzie wysuszają skórę i mogą prowadzić do pojawiania się reakcji alergicznych u bardziej wrażliwych osób.

Istnieją również inne metody dezynfekcji wody. Jednak mimo wielu zalet często są one zbyt kosztowne w stosowaniu, zwłaszcza w dużych basenach. Między innymi jest to ozonowanie, naświetlanie promieniami ultrafioletowymi, system Anti Bio, czy też metoda niskiego zasolenia wody lub bromowania.

Najbardziej powszechne obok chlorowania metody dezynfekcji wody w basenie to ozonowanie oraz naświetlanie promieniami UV. Ozonowanie jest drugą najczęstszą metodą dezynfekcji. Jego zaletą jest zmniejszone tworzenie chloroamin oraz ograniczenie nieprzyjemnego zapachu chloru. Mimo dobrych efektów dezynfekcja ozonem nie działa jednak natychmiast i nie wyklucza stosowanie chloru.

Co to znaczy: nie działa natychmiast?

Jak było wspomniane wcześniej bardzo istotna jest szybkość działania środka do dezynfekcji, więc aby oczyścić skażoną wodę ozonem musi ona przejść przez filtr, co może trwać dużo więcej niż ustalona norma 30 sekund. Dlatego w wodzie musi być zawarty chlor, który ma właściwości natychmiastowej dezynfekcji i ochrony wody przed drobnoustrojami. Mimo to basen z ozonowaną wodą nawet z dodatkiem chloru jest dużo bezpieczniejszy dla dzieci.

Dezynfekcja przez naświetlanie promieniami UV niszczy z kolei mikroorganizmy w przefiltrowanej wodzie. Jednak, jak w przypadku ozonowania, nie zabezpiecza wody przed ponownym skażeniem. Dezynfekcję promieniami UV uzupełnia się więc również metodą chlorowania, ale już w mniejszym stopniu jak w przypadku ozonowania. Zaletą tej metody jest również zredukowanie drażniącego zapachu chloru i zmniejszone powstawanie chloroaminy.

Metoda chlorowania nadal jest jednak najczęstszą metodą dezynfekcji basenów w Polsce. Jak widać, nawet w przypadku innych metod dezynfekcji, chlorowanie wody, mimo że w mniejszym stopniu, jest konieczne. Chlor w basenie, pomimo tego, że wysusza i podrażnia skórę, jest potrzebny, aby chronić nasze zdrowie i zapewnić bezpieczeństwo biologiczne.

Pamiętajmy, że jakość wody na basenie zależy głownie od jej użytkowników, a więc Nas samych. Dlatego przed każdym wejściem na basen należy umyć ciało pod prysznicem, co spowoduje, że mniej mikroorganizmów wejdzie w reakcję z chlorem i zmniejszy się ilość powstałej chloroaminy, która podrażnia skórę oraz oczy i jest odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach w przestrzeniach basenowych. Pamiętajmy również, aby po skorzystaniu z basenu umyć się pod prysznicem. Jest to bardzo istotne, ponieważ oprócz poczucia czystości i podstawowej higieny, zmywamy ze skóry związki chloru. Aby zapewnić sobie w tym względzie pełen komfort i absolutną skuteczność warto sięgnąć po serię kosmetyków TRISWIM, neutralizujących chlor. Dzięki tym najwyższej jakości, kosmetykom pozbywamy się szkodliwych substancji oraz nieprzyjemnego zapachu chloru z włosów i skóry, dodatkowo poddając nasze ciało pielęgnacji i odżywianiu.

Zajrzyj tutaj. TRISWIM – kosmetyki po pływaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl