Czy Chlor Niszczy Włosy?

Czy Chlor Niszczy Włosy?

Czy Chlor Niszczy Włosy?

Pływanie to doskonałe ćwiczenie pozwalające zgubić zbędne kilogramy,  a dodatkowo relaksujące i wprowadzające nas w świetny nastrój. Każdy, kto choć raz był na basenie, wie, że w basenie konieczna jest obecność chloru. To on gwarantuje czystość, a co za tym idzie, zwiększa bezpieczeństwo poprzez neutralizację bakterii. Z drugiej strony, wiele mówi się o tym, jak negatywnie wpływa on na skórę. Niestety częsta styczność z chlorem i innymi substancjami chemicznymi, które spotkasz w basenie, może bardzo niekorzystnie wpływać również  na włosy. Jakie negatywne skutki możesz odczuć? Jak się przed tym obronić?

Jak Chlor Wpływa na Włosy

Chlor dodawany jest do wody w celu dezynfekcji – zabija bakterie i jednocześnie niszczy substancje organiczne. Co ciekawe, sam w sobie nie jest szkodliwy, przynajmniej dopóki nie połączy się z substancją organiczną (np. pot, włosy). Po połączeniu substancji wytwarza się chloramin i to on jest szkodliwy dla skóry i włosów, wnika bowiem we włókna włosów i zmienia ich strukturę. Dodatkowo, jeśli skóra głowy podczas kąpieli w chlorowanej wodzie ma kontakt ze słońcem, mogą wystąpić podrażnienia. Krótkie i sporadyczne wizyty na basenie nie mają ogromnego wpływu na kondycję skóry i włosów, inaczej jest jednak, gdy regularnie chodzisz na basen.

Chlor działa na włosy podobnie jak amoniak. Gdy łuski włosa otwierają się, głęboko wnika on w rdzeń włosa. Pod wpływem chloru, który paruje dopiero po dłuższym czasie, osłabiają się cebulki włosowe, włos staje się wysuszony od środka, co może powodować wypadanie. W szczególności narażone są na to włosy, na których przeprowadzano zabiegi takie jak trwała czy farbowanie. Chlor wypłukuje naturalne olejki, przez co łuski włosa stają się nieszczelne. Tym samym włosy są osłabione, suche i szorstkie. 

Zdarza się również, że u profesjonalnych pływaków pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Są one również bezpośrednim skutkiem chlorowanej wody  w basenach. Powodują je przede wszystkim metale zawarte w wodzie. Nieszczelne łuski włosów wchłaniają szkodliwe substancje i w szczególności u osób o jasnych włosach kolor ulega zmianie. Ciemne włosy najczęściej tracą blask. Chlor może być również powodem rozdwajania końcówek.

Jak Chlor Działa na Włosy Farbowane

Włosy farbowane są najbardziej narażone na chlorowaną wodę z basenu. Składniki niektórych farb do włosów (szczególnie sporządzonych na bazie odcienia niebieskiego lub fioletowego) mogą wchodzić w reakcję z zawartym w wodzie chlorem,   w konsekwencji sprawiając, że włosy przyjmą kolor zieleni. Najbardziej podatne na takie zmiany są osoby farbujące włosy na blond lub robiące jasne pasemka. Co więcej, włosy często zaczynają nieprzyjemnie pachnieć.

Jak Skutecznie Chronić Włosy przed Działaniem Chloru

Wiele dbających o włosy osób boi się, że konieczne jest zrezygnowanie z pływania  w basenie. Nic bardziej mylnego – są sposoby, aby włosy zabezpieczyć lub zapobiec skutkom działania chloru. Jeśli chcesz zabezpieczyć włosy przed działaniem chloru, koniecznie trzymaj się następujących zasad:

  • Nałóż na włosy odżywkę przed wejściem do basenu. Odżywka nawilży włosy  i sprawi, że będą wchłaniały mniej szkodliwych substancji. Kiedy włosy są pokryte odżywką lub oliwką, chlor nie ma jak dostać się do środka.
  • Staraj się zawsze nosić czepek. Nawet jeśli wpłynie Ci pod niego woda, włosy  i tak są doskonale chronione.
  • Gdy skończysz pływać, starannie umyj włosy (najlepiej używać szamponów  z tiosiarczanem sodu, a także tych z aloesem i gliceryną) i znów nałóż odżywkę, co przywróci naturalne olejki. Po spłukaniu odżywki najlepiej pozostaw włosy, aby wyschły naturalnie, bez użycia suszarki. Jeśli użycie suszarki jest konieczne, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny spray termoochronny.

Jeśli to możliwe, latem staraj się pływać w naturalnych akwenach – jeziorze, morzu czy potoku – zamiast narażać włosy na działanie chloru. Możesz również poszukać obiektu z basenem czyszczonym w inny sposób. Czyszczenie basenu solą lub ozonowanie są coraz bardziej popularnymi i dostępnymi metodami.

Jakich Kosmetyków Używać

Coraz więcej firm ma w swojej ofercie kosmetyki przeznaczone specjalnie dla osób regularnie kąpiących się w basenie. Zawierają one składniki, które skutecznie pozbywają się chloru i niwelują skutki jego działania. Wśród kosmetyków do włosów przeznaczonych dla pływaków najczęściej pojawiają się profesjonalne szampony oraz odżywki. Nie tylko chronią one włosy przed działaniem szkodliwego chloru, ale też zostawiają na włosach przyjemny zapach. Jeśli lubisz pływać w basenie, ale obawiasz się negatywnego oddziaływania chloru na włosy, koniecznie zapoznaj się z linią kosmetyków stworzoną przez sportowców dla sportowców – szamponami i odżywkami marki TRISWIM.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl