PRAWIDŁOWA HIGIENA PRZED I PO BASENIE – rozmowa z magister kosmetologii Dorotą Wiencis

Prawidłowa Higiena Przed i Po Basenie – rozmowa z magister kosmetologii Dorotą Wiencis

Dziś prezentujemy Wam rozmowę z magister kosmetologii Dorotą Wiencis. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na kilka ważnych pytań związanych z regularnym dbaniem o swoją skórę i włosy na pływalni. Bądź świadomy, zwiększ higienę!

Wiele osób nie wie, dlaczego na pływalniach obowiązuje obowiązek brania prysznica, zwłaszcza przed basenem. Dlaczego jest to tak ważne? 

Korzystanie z prysznica jest zalecaną czynnością przede wszystkim ze względów higienicznych. Na powierzchni skóry gromadzą się zanieczyszczenia, które składają się z potu, łoju, złuszczonych komórek naskórka, kurzu i bakterii. Myjąc skórę przed wejściem do wody, zmywamy z siebie mikroorganizmy, które wchodzą w reakcję z chlorem (zawartym w prawie każdej wodzie basenowej), tworząc chloraminy, podrażniające oraz wysuszające skórę i włosy. Warto również wspomnieć, że chloroaminy odpowiadają również za nieprzyjemny zapach chloru. Należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – jakość wody basenowej zależy od nas samych. Brak korzystania z prysznica przed basenem powoduje stosowanie więcej chemii, w tym chloru, w celu zabicia i ochrony wody basenowej.

Dlaczego zatem prawidłowa higiena jest równie ważna, po zakończonym pływaniu? 

Jest to bardzo istotne, ponieważ oprócz poczucia czystości i podstawowej higieny, zmywamy ze skóry i włosów związki chloru. Aby zapewnić sobie w tym względzie pełen komfort i absolutną skuteczność warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, które neutralizują chlor. Chlor po pływaniu w basenie, jeżeli nie zostanie zneutralizowany może wysuszać skórę i włosy nawet do 8 godzin po umyciu zwykłymi kosmetykami.

Jaki powinien być dokładny plan prawidłowej higieny przed i po basenie? 

Prawidłową higienę przed basenem warto rozpocząć od zastosowania łagodnego żelu do mycia ciała. W oczyszczoną skórę wnika znacznie mniej chemii basenowej. Zaleca się zakładanie czepka, dzięki któremu we włosy wnika mniej chemii basenowej. Higiena po basenie powinna przede wszystkim opierać się na neutralizacji chloru ze skóry i włosów. Dlatego należy zastosować żel do ciała i szampon o właściwościach neutralizujących chlor. Na oczyszczone włosy warto nałożyć regenerującą odżywkę, która ułatwi rozczesywanie. Po prysznicu nie zapominajmy o nawilżeniu i odżywieniu skóry balsamem. Aby mieć pewność czy skóra i włosy zostały odpowiednio oczyszczone z chloru i zregenerowane rekomenduje sprawdzone kosmetyki TRISWIM.

Jakie problemy mogą się pojawić, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny? 

Brak prysznica przed wejściem do wody basenowej to więcej drobnoustrojów pływających w wodzie zarówno tych mniejszych jak i tych naprawdę groźnych. Co za tym idzie potrzeba stosowania większej ilości chemii basenowej w tym chloru. Natomiast brak prysznica po pływaniu to przede wszystkim sucha, brzydko pachnąca skóra chlorem oraz suche, matowe, poplątane i sianowate włosy. W gorszych przypadkach na skórze może pojawić swędząca wysypka, która może wymagać leczenia. Warto również dodać, że zwykły prysznic po basenie czasem może nie wystarczyć i zawsze najlepiej sięgać po kosmetyki neutralizujące chemię basenową.

Dlaczego tak się dzieje? Co ma największy wpływ na problemy związane ze skórą lub włosami? 

Największym sprawcą problemów ze skórą i włosami po basenie jest chlor. Ten pierwiastek działa silnie dezynfekująco. Środki dezynfekujące bardzo silnie wysuszają zarówno skórę jak i włosy. Co za tym idzie, jeżeli chlor jest stosowany w wodzie basenowej, w celu jej ochrony przed drobnoustrojami to również włosy i skóra są narażone na to działanie. Przyczynia się to do wysuszonej skóry i włosów.

W jakim celu stosuje się chlor na basenach, parkach wodnych lub w SPA? 

Chlor w basenie jest potrzebny, aby chronić nasze zdrowie i zapewnić bezpieczeństwo biologiczne. Obecnie chlorowanie jest najczęstszą oraz najskuteczniejszą metodą oczyszczania i niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych w wodzie. Chlor działa bakteriobójczo i usuwa nieodfiltrowane zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Oprócz utrzymania wody w należytej przejrzystości, czy zabezpieczania wody przed namnażaniem drobnoustrojów, bardzo ważna jest szybkość działania środku dezynfekcyjnego. Dlatego w wodzie musi być zawarty chlor, który ma właściwości natychmiastowej dezynfekcji i ochrony wody przed drobnoustrojami.

Dlaczego zwykłe mydło nie działa i nie zmywa skutecznie chloru z naszej skóry? Jakie składniki posiadają kosmetyki TRISWIM, ze radzą z tym sobie dużo lepiej? 

Jeżeli chcemy skutecznie pozbyć się chloru z naszej skóry zwyczajne mydło czy też żel pod prysznic nie zadziała. Tutaj potrzebna jest neutralizacja chloru. Kosmetyki TRISWIM swoją skuteczną neutralizację chloru zawdzięczają zaawansowanej kompozycji dobranych składników myjących. Jednak najważniejsze, oprócz skutecznej neutralizacji chloru i chemii basenowej, jest bogaty odżywczy skład. Na początek warto wspomnieć o organicznym aloesie, który działa łagodząco na podrażnienia. Prowitamina B5 nawilża i przyśpiesza proces regeneracji skóry. Witamina E hamuje utratę wody w naskórku. Rukiew wodna działa odżywczo oraz wzmacnia włosy. Rumianek łagodzi i regeneruje przesuszoną skórę i włókna włosów.

Do kogo głównie powinien być kierowany program Poprawnej Higieny – osób pływających regularnie, czy wszystkich osób, nawet sporadycznie korzystają z basenów np. podczas wakacji? 

Przede wszystkim czystość wody basenowej zależy od każdej osoby pływającej w basenie. To czy skorzystamy z prysznica przed basenem przyczyni się do jakości wody, w której pływamy. Prysznic przed basenem równa się z mniejszą ilością drobnoustrojów pływających w wodzie co za tym idzie użycie mniejszej ilości chemii basenowej. Więc wracając do pytania program Poprawnej Higieny jest skierowany do każdej osoby chodzącej na basen. Program ma uświadamiać jak ważna jest higiena nie tylko dla innych użytkowników basenów ale i nas samych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl